תרגול יוגה כנגד כאבי גב

תרגול יוגה כנגד כאבי גב

1 באוגוסט 2018 0 מאת ירון מור

אם אתם סובלים מכאבי גב, יכול מאוד להיות שיוגה היא הפתרון עבורכם! הסטטיסטיקה אומרת שכאבי גב יגיעו כמעט לכולם. רובנו נסבול מכאבי גב בשלב זה או אחר של חיינו. כאבי גב תחתון הוא הסוג הנפוץ ביותר וממנו סובלים אנשים בכל הגילאים וממגוון סיבות. ביוגה יש תרגילים שיכולים למנוע כאבי גב בשלב מאוחר יותר ויש גם תרגילים שיכולים להקל על כאבי גב קיימים או אחרי פציעה.

יוגה היא פעילות עדינה העוזרת לנו לשמור על חוזק וגמישות הגוף, והרי אחד מהסכנות הגדולות ביותר של הגב הוא חוסר גמישות. היוגה מורכבת משילוב של תנוחות ונשימה. התנוחות משפרות את יכולות השרירים בגוף, מה שמסייע בהפחתת המתח בשרירים, בניית גמישות וכוח ושיפור האיזון. "היוגה תורמת בחיזוק ומתיחת השרירים שעשויים להיות מכווצים, דבר שמשפר את ניידות הגוף", אומרת ד"ר לורן אלסון, עורכת מדור הרפואה בהרווארד.

(מתוך הספריה הלאומית של ארה"ב לרפואה ובריאות PMS) חוקרים מאוניברסיטת קליפורניה בדקו קבוצת סובלים מכאבי גב ומשלל קטגוריות ופלחי אוכלוסיה שמתרגלת יוגה בקביעות במשך 16 שבועות וקבוצה בעלת נתונים דומים שאינה מתרגלת. לנבדקי היוגה היה פחות כאב (שאלון) והפרעות תפקודיות נמוכות יותר (מדד כאבי כאב) מאשר קבוצת הביקורת.

המסקנה הסופית שהגיעו אליה היא שיוגה נראית יעילה בהפחתת לקות תפקודית של כאבי גב. נראה כי היא יעילה יותר בהפחתת חומרת הכאב בהשוואה לטיפול רגיל או ללא טיפול. ליוגה עשויה להיות השפעה חיובית על דיכאון ועל תחלואה פסיכולוגית אחרת, עם שמירה על רמות סרוטונין. יוגה יעילה ובטוחה עבור כאב כרוני בגב התחתון.

כדאי לתרגל יוגה עם השגחה של מתרגל יוגה או מאמן כושר אישי. פציעות יוגה בקרב מבוגרים נמצאת בעלייה, ולכן חשוב מאוד להשתמש במדריך וחשוב גם לוודא שהוא יודע מה הוא עושה ולמד קורס מדריכי יוגה. לא מספיק לדעת יוגה, אלא להכיר את הגוף, האנטומיה שלו והתרגילים הנכונים. הגב הוא האיבר הנוח ביותר להיפגע מכיוון שהוא מחזיק אותו והוא הבסיס לרוב תרגילי היוגה.

מספר טיפים להגן על הגב שלנו:

  1. לא לבצע תנועות מהירות. יש להשתמש בשרירים כדי ליצור בסיס ולאחר מכן להגיע לתנוחה באופן איטי ומבוקר. למשל, כאשר מבקשים לבצע תנוחת התנגדות, יש להאריך קודם כל את עמוד השדרה ורק אז להתחיל להסתובב עד שמרגישים התנגדות. יש להחזיק בתנוחה כל עוד זה נוח ולא מעבר.
  2. כאשר יש צורך באביזרים נוספים כמו חגורה או בלוק, יש להשתמש בהם. למשל, אם אנו לא מצליחים להגיע לבהונות הרגליים שלנו, עדיף להשתמש בחגורה וליצור עוד אורך, מאשר לעוות את הגב.
  3. הקשיבו לגוף שלכם ואל תביטו לצדדים. המתאמן לידך יכול להיות גמיש יותר או פחות, אך זה לא רלוונטי לתרגיל וליכולת שלך. כל מתרגל מתכנס בתוך עצמו ומבצע את התרגילים עד לאיפה שהגוף שלו נותן לו.
  4. קחו בחשבון כי יש ימים בהם היכולות שלכם יהיו נמוכות יותר. זה תלוי ריכוז, עייפות, הורמונים ושינויים רבים שהגוף עובר. היו קשובים ועשו מה שהגוף "מרשה" לכם ולא מה שאתם רגילים.
  5. זכרו כי כיפופים, פיתולים ומתיחות טובים לגב כואב, אך יש לבצע אותם עם מדריך מוסמך במיוחד לאחר פציעה.