רכיבה על אופניים – פעילות מומלצת לכניסה לכושר

רכיבה על אופניים – פעילות מומלצת לכניסה לכושר

9 באוגוסט 2018 0 מאת ירון מור

אמרו לכם שאתם צריכים להתחיל להתאמן, אבל אין לכם זמן? החלטתם שאתם חייבים להיכנס לכושר ולא יודעים איפה להתחיל? תתחילו עם אופניים. זה זול, בריא לעצמכם וגם לסביבה, יעיל ושורף הרבה, הרבה קלוריות. עברו שנים מאז שרכבתם על אופניים? חושבים שזו פעילות של ילדים? ממש לא. תתחילו, אתם תראו שזה ממש כמו לרכב על אופניים… רכיבה על אופניים היא פעילות אירובית לכל דבר, ועל הדרך יש לה יתרונות נוספים. אז למה באמת דווקא אופניים? ממגוון סיבות.

קודם כל, מדובר בפעילות נוחה ויעילה. אפשר לרכב על אופניים כמעט בכל מקום וכמעט לכל מקום. נכון, לא תמיד יש שבילי אופניים, אבל החדשות הטובות הן שבשנים האחרונות יש יותר ויותר מודעות לנושא. אפשר לרכב עליהם בדרך לעבודה, לצאת לטיול משפחתי או לרכוש אופני כושר לבית. יחסית לרמת הקושי, פעילות זו שורפת הרבה קלוריות, מכניסה לכושר די מהר ומעצבת את פלג הגוף התחתון.

ההרגל להגיע למקומת מסוימים עם אופניים תגרום לפעילות הזו להיות עקבית, מה שלא קורה באימוני כושר שהם ללא מאמן כושר אישי או בחוג או קבוצת אימון.
האופניים החלו את דרכם ככלי תחבורה לכל דבר. הם שימשו אנשים להגיע ממקום למקום במהירות ויש מקומות בעולם שעדיין משתמשים בהם למטרה זו. אך גם לאחר שנכנסו לעולם כלי התחבורה הממונעים ותפסו את מקומם, הם לא איבדו מהקסם שלהם ואנשים רבים המשיכו להשתמש בהם ככלי ספורטיבי ומהנה.

היום הם נחשבים לאחד ממכשירי הכושר הפופולאריים בעולם. קל מאוד להתמיד איתם בגלל שמשהו ברכיבה מאוד ממכר – הרוח נושבת בשיער, הנופים המתחלפים והעובדה שמהר מאוד נכנסים לכושר וכבר לא מרגישים את העליות הקשות. השרירים ברגליים מתפתחים לאט לאט, מעצבים את פלג הגוף התחתון ורואים תוצאות מהר מאוד. בנוסף לכל זה גם מצליחים להגיע מהר יותר למקומות, לא לעמוד בפקקים ולשבת לאורך כל הדרך…

כמובן שלאופניים יש גם חסרונות, כמו בעייתיות מזג האוויר (תנסו לרכב ברוח חזקה, בגשם או בשמש הקופחת, כנראה שתיהנו קצת פחות), החוסר בשבילי אופניים נוחים ונהגים שעלולים לסכן את חיי הרוכבים, אך במידה ועושים זאת נכון אפשר ליהנות ולהפיק מכך את המירב.

הרכיבה על האופניים מערבת קבוצות שרירים גדולות, ביניהם שריר הירך הקדמי, שריר הירך האחורי, שריר העכוז ושרירי התאומים. מדובר בפעילות אירובית ולכן היא גם מפעילה את מערכת הלב-ריאה, מפחיתה את הסיכון לכולסטרול גבוה, לשומנים בדם, סוכרת, יתר לחץ דם ומחלות לב וכלי דם. גם שריפת הקלוריות היא בונוס נחמד. ברכיבה של שעה במהירות ממוצעת של עשרה קילומטרים לשעה, נשרוף בין 200-500 קלוריות. כמו כל פעילות גופנית, מומלץ לבצע את הרכיבה מספר פעמים בשבוע לחצי שעה לפחות.

מלבד היתרונות של הרכיבה לגופכם ולמצב הרוח שלכם, היא גם תורמת לאיכות הסביבה. אם רק חלק קטן מאיתנו ישאיר את הרכב בבית ויתחיל לנסוע לעבודה (או לכל מקום אחר) עם האופניים, במידה ולא מדובר באופניים חשמליים כמובן, העולם שלנו יודה לנו.