ספורט בחורף שורף יותר, הרבה יותר…

ספורט בחורף שורף יותר, הרבה יותר…

4 בינואר 2019 0 מאת ירון מור

קר וגשום והרבה יותר נעים בפוך, ויש גם תירוץ מצוין: "אבל אני אצטנן". אז יש לנו בשורות מעודדות: דווקא בגלל שקר תוכלו בעזרת אימון נכון לשרוף הרבה יותר שומן מאשר בעונה החמה. אז… רוצים לחשוב על זה שוב?

כשפותחים חלון ורואים שמיים אפורים, וחושבים על כל השכבות שצריך ללבוש כדי לצאת החוצה בשביל להתאמן – הכי בא בטוב לעשות פגרת חורף עד שהמעלות יטפסו בחזרה אל תוך חול המועד פסח. על פניו, אימון בחוץ באוויר הפתוח, בתנאי מזג אוויר חורפיים, יכול להיות לא נעים ואף לגרום לנו לחלות בכל מיני דלקות גרון והצטננויות. עם זאת, אם מתאמנים באופן נכון וזהיר כך שהבריאות נשמרת, אפשר אפילו לשרוף יותר שומנים מאשר בקיץ, כמעט מבלי להזיע. יש תמורה.

קודם כל, ממה צריך להיזהר במהלך ספורט בחורף?

1. תחלואי חורף – פעילות גופנית בטמפרטורה נמוכה כשרטיבות נישאת באוויר יכולה לסכן את הבריאות, כי בתנאים כאלה מערכת החיסון פגיעה יותר. כאשר קר ורטוב עולה ריכוז הורמון הקורטיזול בגוף. עלייה זו מביאה לדיכוי הפעילות של המערכת החיסונית. אדם שאינו מתאמן נכון בתנאי קור במשך זמן ממושך חשוף מאוד למחלות ויראליות.

2. איבוד חום הגוף – גשם שיתפוס אותנו באמצע הריצה או כפיפות הבטן ביחד עם ההזעה הטבעית של הגוף יביא לאובדן של חום. אפילו שמזיעים פחות בחורף, בגד רטוב בתנאי קור זה מצב שהוא אינו בריא. תוסיפו לכך גם רוחות חזקות ממש וקיים סיכון, במיוחד ליד מקומות פתוחים כמו ים, להיפותרמיה. עדיף לקחת אימונית נדיפה קלילה אך מחממת, בתור גיבוי, למידה שירד גשם או תזיעו מאוד.

ג'וגינג
פעילות גופנית בחורף

אז רגע, למה כן טוב להתאמן?

אימון ספורטיבי בקור מוביל לירידה ממש מהירה במאגרי הגליקוגן, כלומר מאגרי הפחמימות בגוף. מנגד, ישנה עלייה בשימוש במאגרי השומן כמקור אנרגטי לפעילות הגופנית. אז כן, עד כמה שזה מפתיע אולי, החורף הוא הזמן האידאלי להיפטר מקילוגרמים עודפים.

יש מצב ששווה קצת לסבול… רעידות וצמרמורות עוד יותר מאיצות את איבוד הגליקוגן, בקצב שהוא פי 5 מאשר בתנאים רגילים. המצב הזה גורם לשרירים לפנות לשומן כמקור אנרגיה מועדף, שזה מעולה בשבילנו.

בנוסף לכך, בונוס מיוחד: ספורט בתנאי קור מעלה את רמת שריפת הקלוריות וכן את קצת חילוף החומרים במצב מנוחה בין האימונים. כמובן שהתהליך הזה פחות יצליח לכם אם לא תעמדו בפיתוי של זלילה מנחמת ושוקו חם או מרק מוקרם בפוך.

אישה שוחה בכביש
שחיית כביש

להתאמן מבלי להצטנן – כך תעשו זאת

1. ביגוד מתאים – ארגנו לעצמכם בגדי ספורט מקצועיים שמנדפים זיעה. כדאי לקשור סביב המתניים טרנינג או אימונית קלילה ומחממת כגיבוי.

2. כשצריך מתאמנים במקום מקורה – בימים ממש סוערים וגשומים לא מתאמנים תחת כיפת השמיים. אפשר בבית, אפשר בחדר המדרגות וכמובן אפשר בחדר הכושר. אלתור נחמד הוא אימון אירובי עם המדרגות בבניין, למשל. אפשר גם בבית, לבחור אימון מצולם ביוטיוב ולהנות ממאמנים ומאמנות מכל העולם.

3. לשתות, לשתות, לשתות – יש סיבה חשובה למה חשוב לשתות בחורף (תמיד יש סיבה טובה לשתות, שמתם לב?). כשקר מרגישים פחות צמאים וזה מצב מבלבל מאוד. נכון, פחות מזיעים אבל החשיפה לקור דווקא מגבירה את הצורך להטיל שתן. בנוסף, הפעילות הגופנית עודנה מאומצת ולכן הגוף מאבד נוזלים דרך מערכת הנשימה.

4. תכנית עם מאמן כושר אישי – בגלל שהרבה יותר מאתגר וקשה להתמיד בחורף, בגלל שלפעמים קל לנו להיסחף עם הפעילות הגופנית "ולהגזים", בגלל שאנחנו לא רוצים חלילה להיפצע ובגלל שאנחנו באמת רוצים להגיע לתוצאות הנכונות שיהיו שוות את המאמץ במיוחד בעונה הקרה – מומלץ להיעזר בשירותיו של מאמן כושר אישי שילווה אותנו במיוחד בתקופה הזו.

תכנית אימון עם מאמן כושר אישי גם יבטיח שלא נבטל אימונים מהסיבות שכבר דנו בהם כאן, הסיכוי להגיע למטרות שהצבתם לכם עם מאמן כושר אישי בטוחות בהרבה.

אז מה, נראה אתכם בקיץ חטובים להפליא?