האם צמח הקסם הזה יכול לעזור לכם? הכירו את המורינגה

מורינגה

לא מזמן יצא לי לשבת עם חבר לקפה ופטפוטים ודיברנו בין היתר על הנושא האהוב עליו בעולם – בריאות, מזון על ותוספי תזונה. זה נושא מעניין למדי גם בעיניי אבל אני ללא ספק מפגרת בחומר לעומתו ולעתים רחוקות קורה שאני מצליחה להדביק את הקצב ולהבין על מה הוא מדבר. באותה השיחה ההיא, הוא שטף אותי בקיתונות מידע חדש לגבי שלל תוספים טרנדיים חדשים שלא שמעתי עליהם מעולם.

עם זאת, רק שם אחד מתוך הבליל סקרן אותי באמת, ובעוד שאל מול אותו חבר הנהנתי בסבר פנים מבין וידעני, הדבר הראשון שעשיתי כשהגעתי הביתה היה להתנפל על גוגל ולשאול אותו מה זה מורינגה.

חוץ מזה שמורינגה נשמע כמו סוג של עוגה, אולי בגלל התצליל הדומה למילה מרנג, משהו בה מצא חן בעיניי באופן מיידי. החבר שהיווה את המקור הראשוני להיכרות, סיפר לי בקצרה יחסית ונתן לי קווים כלליים לגבי צמח המורינגה הנחשב כפלאי במיוחד, וכבר אז זה נשמע מסקרן. לפחות מסקרן מספיק כדי לחזור הביתה ולהמשיך את המחקר באופן עצמאי. מתארת לעצמי שאם גם אתם לא שמעתם מעולם על הצמח הזה, אתם סקרנים לא פחות לדעת במה מדובר, אז הנה, כמה פרטים מעניינים לגבי המורינגה;

בואו נתחיל בהתחלה, ככל האפשר. צמח המורינגה (Moringa Oleifera) צומח בהודו כבר אלפי שנים ומהווה חלק בלתי נפרד מהמסורת התרבותית בכל הנוגע לטיפול במחלות שונות הכוללות דלקות פנימיות, דלקות חיצוניות וחוסרים תזונתיים בגוף. את המורינגה תוכלו למצוא אפילו באיור-ודה (Ayur-veda), תורה הודית מסורתית עתיקה העוסקת ברפואה ובה כתוב שלמורינגה יש את היכולת לרפא כ-300 מחולות שונות לערך.

לפני שניכנס לתחום המחלות בהן הוא עשוי לסייע מאוד ולשפר את מצב הגוף, נוסיף שבמרכז אפריקה הצמח הזה יעיל בעיקר כתוסף תזונה משום שהוא עשיר בחלבון, סידן, ויטמינים רבים, מינרלים וחומצות אמינו, ושם הוא גם משמש לטיפול באנשים הנושאים את נגיף ה- HIV.

מספר מחקרים מהשנים האחרונות הצליחו להוכיח כי חלק מהתכונות העיקריות של צמח המורינגה מדהימות למדי: הוא נוגד זיהומים מסוגים שונים ודלקות (אנטי ויראלי ואנטי בקטריאלי), הא מסייע בשיכוך כאבים, אנטיאוקסידנט (נוגד חמצון), אנטי אלרגני (מטפל גם באלרגיה לחתולים!), מטפל בכאבים כרוניים של דלקת מפרקים ושיגרון, גאוט, לופוס, אסטמה, בריחת סידן וכן מחזק משמעותית את מערכת החיסון, מוריד את רמות הTSH בבלוטת התריס ואת רמות הסוכר בדם (לפיכך מומלץ על ידי חלק לטיפול בסכרת).

מלבד זאת, נטען כי הוא אפילו מצליח לסייע למיגרנות, מה שאנשים רבים סובלים ממנו מאוד לעתים רבות ללא שום פתרון או דרכי הקלה. בנוסף מייחסים לו גם את היכולת לנקות את הגוף מרעלים שונים ומתכות, ניקוי המעי מתולעים ופרזיטים אחרים, הקלה על חולי סרטן המטופלים בכימותרפיה (הגברת תאבון, שיכוך כאבים וכן הלאה), הקלה על סימפטומים של מחלות בדרכי הנשימה ועוד עוד.

אחרי כל מה שקראתי על המורינגה, לא יכולתי שלא להתרשם עמוקות. אמנם אני עדיין חוקרת את הנושא, אך בינתיים גם המחקר וגם החבר שגילה בפני את עולם המורינגה, ממשיכים לפאר את שבחו.