האם אנשים שמנים יכולים להיות בכושר?

האם אנשים שמנים יכולים להיות בכושר?

5 ביוני 2018 0 מאת ירון מור

לאחרונה החלה לפרוץ המודעות המבורכת לכך שאין מודל יופי קבוע וכל אחד ואחת יכולים להיחשב יפים. בכל צבע, צורה ומשקל. אך האם הדבר בריא? אנו יודעים שגוף בריא הוא גוף ששומר על תזונה נכונה ופעילות גופנית, גם אם היא מינימלית. האם אנשים בעלי עודף משקל יכולים להיחשב כבריאים? האם אנשים שמנים יכולים לשמור על כושר?

ראשית יש להבין כי המשקל לא תמיד קשור למידת השמנה או לאחוזי שומן. המושג "עצמות כבדות" לא תמיד כל כך הזוי.. יש אנשים שישקלו יותר מאנשים אחרים גם אם הם באותו גובה בדיוק ורזים או שמנים באותה מידה. הגוף שלנו מורכב ממעטפת חיצונית די פשוטה, אבל מה שקורה בפנים מורכב הרבה יותר. שרירים, שומן, מערכות הגוף, עצמות ועוד הרבה פרמטרים שאנחנו לא תמיד רואים ויכולים להשפיע על המשקל שלנו.

דבר נוסף שיכול לעשות את ההבדל הוא אחוזי שומן. מי שמתחיל להתאמן יודע שלעיתים המשקל יכול להישאר תקוע ואף לעלות, למרות שהכושר שהולך הולך ועולה. זה קורה בגלל שהשרירים מחליפים את השומן והמשקל לא תמיד מזהה את זה שאנחנו הפכנו לאנשים בריאים יותר. בכל מה שקשור לירידה במשקל, אנו צריכים לזכור שקודם כל יש צורך לשנות את המאזן מחיובי לשלילי. שלא כמו בחשבון הבנק שלנו, פה אנו צריכים שההכנסות שלנו יהיו נמוכות יותר מההוצאות שלנו. אחרי שעשינו את זה, נוכל להתייחס לכל שאר הפרמטרים.

על פי מחקר שפורסם שבשנת 2013 ב-JAMA, מחקר שכלל 2.8 מליון איש ובו נבדק הקשר בין אנשים בקבוצות משקל שונות לבין הסיכון הכללי שלהם לתמותה, הסיכון של אנשים בעלי עודף משקל קל היה נמוך משל אנשים בעלי משקל תקין. בנוסף, אנשים עם השמנה קלה היו בסיכון זהה לזה של אנשים עם משקל תקין, אך אנשים במשקל גבוה מאוד היו בסיכון גבוה יותר.

על פי המחקר הזה ועוד רבים ניתן להבין כי אין לנחש את מצב בריאותו של אדם על פי משקלו. מה שחשוב הוא התזונה ומידת הכושר שלו, המצב הגנטי שלו ועוד דברים רבים אחרים הקשורים לדרך חייו או למה שהוא קיבל מהוריו, אך דווקא המשקל, בהנחה שלא מדובר במשקל חריג, לא יוכל לגלות לנו על מצב בריאותו.

אם נתייחס לתחילת המאמר, המסקנה שלנו היא שקודם כל כדאי שתאהבו את עצמכם לא משנה באיזו צורה, צבע או משקל אתם מגיעים! במקביל לזה כדאי כמובן לשמור על הבריאות ולשמור על תזונה נכונה ועל פעילות גופנית. ברגע שתעשו את זה יכול להיות שתשילו ממשקלכם ויכול להיות שלא, אבל הכי חשוב שתשמרו על הבריאות!